Het verlies van leefomgeving wordt gekoppeld aan de continu groeiende vraag naar land voor de explosief stijgende menselijke bevolking en de commerciële vraag naar natuurlijke hulpbronnen. Op dit moment heeft Afrika één van de hoogste groeipercentages ter wereld; de bevolking verdubbelt elke 24 jaar, en deze bevolking heeft onderdak en levensonderhoud nodig.
De bossen waar de chimpansees leven worden gekapt zodat de grond als woongebied, als grond voor gewasteling en als graasweides voor vee kunnen worden gebruikt. Hout wordt gekapt voor brandhout, voor houtskool en voor het bouwen van huizen.
Bosconcessies worden aan houtkapbedrijven uit de ontwikkelde wereld verkocht, waarvan sommige kaalslag toepassen. Kaalslag verandert een bosrijke leefomgeving in woestijngrond.
Ontbossing draagt bij aan het dreigende uitsterven van de chimpansee aangezien vele populaties te versnipperd raken om levensvatbaar te zijn.
De oplossingen zijn het afremmen van de bevolkingsgroei en het overstappen op duurzaam bosbeheer. Geen van beide opties werkt snel of eenvoudig.
De aanpak van het Jane Goodall Instituut is om samen te werken met plaatselijke gemeenschappen op het gebied van gezondheid, onderwijs en inkomensvorming, als eerste stap in de richting van het succesvol beschermen van de leefomgeving van wilde dieren.
Deze op community-centered conservation initiatieven bieden nu hoop aan zowel de mensen als de wilde diersoorten in de vele Afrikaanse landen.

Colofon | Copyright 2010 - 2012 © Jane Goodall Instituut Nederland