
Terwijl Ebola opnieuw de Democratische Republiek Congo en Oeganda treft, blijven de teams van het Jane Goodall Instituut werken aan een toekomst waarin mensen, chimpansees en natuur samen kunnen floreren.
Jane Goodall benadrukte haar hele leven dat de gezondheid van mensen, dieren en de natuur onlosmakelijk met elkaar verbonden is. Deze visie – tegenwoordig vaak omschreven als One Health – vormt nog altijd de basis van het werk van het Jane Goodall Instituut.
Sinds Jane in 1960 haar baanbrekende onderzoek in het Gombe National Park in Tanzania begon, heeft deze studie ons unieke inzichten gegeven in het gedrag, de gezondheid en het sociale leven van chimpansees. Die kennis helpt ons niet alleen om chimpansees beter te beschermen, maar ook om meer inzicht te krijgen in ziekten die zowel mensen als dieren treffen.
Een bedreiging voor mens én mensaap
Ebola is daarvan een duidelijk voorbeeld. Het virus vormt niet alleen een ernstig risico voor mensen, maar kan ook verwoestende gevolgen hebben voor populaties van chimpansees en gorilla’s.
Dr. Marc Fourrier, Director of Great Ape Conservation bij het Jane Goodall Instituut, herinnert zich een grootschalige telling van mensapen in een nationaal park in Gabon tussen 1998 en 2000.
Marc:“Tijdens deze telling ontdekten we dat grote aantallen chimpansees en gorilla’s vrijwel ongemerkt waren verdwenen. Uiteindelijk konden we dit terugleiden naar opeenvolgende Ebola-uitbraken in het midden van de jaren negentig.”
Voor bedreigde mensapen kunnen dergelijke uitbraken desastreuze gevolgen hebben. In sommige gebieden zijn complete groepen verdwenen voordat onderzoekers de oorzaak konden vaststellen.
Werken onder uitdagende omstandigheden
De Democratische Republiek Congo heeft inmiddels te maken gehad met meerdere Ebola-uitbraken. Ook in buurland Oeganda zijn recent gevallen gemeld.
Ondanks deze uitdagingen blijven de lokale teams van ons instituut zich inzetten voor de bescherming van zowel mensen als wilde dieren. Hun werk gaat verder dan natuurbehoud alleen. Door samen te werken met lokale gemeenschappen dragen zij bij aan gezondheid, educatie, duurzaam landgebruik en de bescherming van leefgebieden.
Volgens Emola Pippen-Hashim Makambo, Executive Director van het Jane Goodall Instituut in de Democratische Republiek Congo, laat de huidige situatie opnieuw zien hoe nauw deze thema’s met elkaar verbonden zijn.
Emola:“De Ebola-epidemie onderstreept de cruciale verbinding tussen de gezondheid van mensen, wilde dieren en het milieu. Ondanks de uitdagingen die deze crisis met zich meebrengt, blijven het Jane Goodall Instituut en onze Ushiriki-partners zich inzetten voor een aanpak die kwetsbare gemeenschappen beschermt én het voortbestaan van bedreigde chimpansees en gorilla’s veiligstelt.”
Jane’s nalatenschap leeft voort
Voor Jane was bescherming van chimpansees nooit los te zien van het welzijn van mensen en de gezondheid van onze planeet. De huidige Ebola-uitbraken herinneren ons eraan hoe relevant die boodschap vandaag de dag nog steeds is.
Door wetenschappelijk onderzoek, natuurbehoud en samenwerking met lokale gemeenschappen blijven we gezamenlijk werken aan een wereld waarin mens, dier en natuur niet tegenover elkaar staan, maar samen kunnen floreren.
Foto: Bill Wallauer
Kom in actie